Itivuttakapāḷi

2. 2. 11. Āpāyikasuttaṁ (48)

vuttaṁ hetaṁ bhagavatā, vuttam-arahatā ti me sutaṁ:

“dveme bhikkhave āpāyikā nerayikā idam-appahāya. katame dve? yo abrahmacārī brahmacārīpaṭiñño, yo ca paripuṇṇaṁ parisuddhaṁ brahmacariyaṁ carantaṁ amūlakena abrahmacariyena anuddhaṁseti. ime kho bhikkhave dve āpāyikā nerayikā idam-appahāyā” ti.

[BJT Page 374]

etam-atthaṁ bhagavā avoca, tatthetaṁ iti vuccati:

⏑−⏑−¦−,⏑⏑¦−⏑−− Tuṭṭhubha x 4
“abhūtavādī nirayaṁ upeti,

−−⏑−¦−,⏑⏑¦−⏑−−
yo vā pi katvā na karomi cāha,

⏑−⏑−,¦−⏑⏑¦−⏑−−
ubho pi te pecca samā bhavanti,

⏑−⏑−¦−,⏑⏑¦−⏑−−
nihīnakammā manujā parattha. [1]

−−⏑−¦−⏑⏑−¦¦−⏑−−¦⏑−⏑− bhavipulā
kāsāvakaṇṭhā bahavo pāpadhammā asaññatā,

−−−−¦⏑−−−¦¦⏑⏑−−⏑¦⏑−⏑−
pāpā pāpehi kammehi nirayaṁ te upapajjare. [2]

−−⏑−¦⏑−−−¦¦−−−⏑¦⏑−⏑−
seyyo ayogulo bhutto tatto aggisikhūpamo, Editor’s note: BJT: aggisikhupamo, by mistake.

−−−−¦⏑−−−¦¦−⏑−−¦⏑−⏑−
yañ-ce bhuñjeyya dussīlo raṭṭhapiṇḍaṁ asaññato” ti. [3]

ayam-pi attho vutto bhagavatā, iti me sutan-ti.